ספיישל פסח # 5 : מתי באמת מגיע השפע לחיים ?

מה הקשר בין שפע לכסף ומה מעכב מהכסף הגדול להיכנס בדלת העסקית שלך

הפעם נדבר על שפע, על כסף, ועל הקשר בין שניהם וכן, מסתבר שהקשר בין שניהם הוא לא קשר ישיר ומובן מאליו – אלא שגדלנו על הטעיה תפיסתית והגיעה העת להעמיד את התפיסה הזו לבחינה מחודשת ולקבל הבנות רעננות ביחס להתנהגות שלנו מהיום ואליך, במיוחד אם אתה כמוני רוצה לחיות חיי שפע.

יש לי הרבה דברים לומר על המילה הזו "שפע" ואני בוודאי אכתוב על זה בהרחבה בעתיד, אך הדבר היחיד שאני אומר הפעם זה שכשאני אומרת "שפע" אני ממש לא מדברת את קולה של תנועת הניו-אייג' בשום צורה.שיווק אותנטי ומוסרי | קייסי קולג'

הפעם אני מדברת את התובנה הכי חשובה שהייתה לי בחודשים האחרונים ביחס לשפע, כסף והקשר ביניהם.

אני אשתף אותך בסיפור, שחלק מהקהילה שלנו כבר מכירה והוא יעזור לי להבהיר את התובנה המשמעותית ביותר שאני רוצה לחלוק אתך :

אי שם בשנת 2002, טרם התפוצצה בועת ההיי-טק, נתתי שירותי ייעוץ ארגוני שמבוסס על ייעול תהליכים שונים בארגונים בעזרת מערכות מידע. באותה התקופה חשבון הבנק שלי ניזון מהעבודה שלי כפרילנסרית בארגונים ובמקביל ניהלתי והפעלתי קייטרינג גורמה חלבי (בישול זו אהבה ארוכת שנים שלי).

סיימתי את שנת 2002 עם 300 או 400 אלף שקלים בבנק – כסף שהרווחתי בזכות עבודתי בלבד. כשהתפוצצה הבועה, ארגונים פלטו את היועצים החיצוניים, כשלב ראשון להתמודדות עם המצב העתיד לבוא. אני הייתי בין הנפלטים הראשונים. מהר מאוד המשק אותת את אותותיו והפסיקו לזרום הזמנות לקייטרינג (מצחיק, אבל מעולם לא הייתה לי מערכת שיווק מסודרת לקייטרינג ובטח לא אתר אינטרנט- ההזמנות הגיעו מפה לאוזן).

בקיצר, בתוך כמה שבועות התחלתי להרגיש במצוקה: קלטתי שאני בערוץ חד סטרי של זרימת הכסף: הכסף יוצא ואין ערוץ כניסה. אני זוכרת שההרגשה הכי חזקה שלי באותה תקופה הייתה של "חירום" והמחשבה שהתלוותה לכל שיחה בראש הייתה: "מה אני אעשה עכשיו, ממה אני אחיה.." ממש הרגשתי איום על הקיום שלי. חווית החוסר הייתה נוראית אפשר אפילו לכנות אותה חרדה קיומית.

ברטרו פרספקטיבה אני שואלת:
הרי היו לי כמה מאות אלפי שקלים בחשבון, נזילים. לא היו לי חובות לאף אחד. חשבון הבנק שלי היה בפלוס תמידי. ממה דאגתי ? היה לי כסף והיה לי הרבה כסף ביחס לאישה צעירה בלי משפחה וילדים.

אם כסף הוא הפתרון לתחושת חוסר (וזו התפיסה אותה אני מזמינה אותך להעמיד למבחן), איך זה שבכל זאת הרגשתי כל כך מוגבלת וחסרה כשהיה לי כל כך הרבה כסף בחשבון הבנק ?

חוסר הוא ההיפוך של שפע. חוסר או שפע אינם רק תיאור מצב כספי. הם לפני הכול חוויה רגשית. אתה יכול, כמו בסיפור שלי, שיהיה לך הרבה כסף ותחיה בחוויית חסר ומצוקת חיים אמיתית, ואתה יכול, כמו בסיפור של ד"ר רונית נשר – לעבור חוויה של פשיטת רגל משפחתית ולחיות בחוויה של שפע.

שפע וחוסר הם לפני הכול: רגשות.

נחזור רגע לסיפור שלי. חודש אחרי שנפלטתי החוצה וחוויתי את המצוקה הרגשית האיומה ההיא, אחי הזמין אותי להצטרף אליו לחופשה בתאילנד. נסעתי. משם הגעתי להודו ושם חלה נקודת מפנה בחיים שלי.

אני לא ארחיב עליה כעת, אני רק אומר, שאחרי שחזרתי כבר לא הסכמתי לעשות את מה שעשיתי קודם ובחרתי לחיות חיים של התפתחות אישית ורוח מבלי להתייחס לכסף (אל תנסו את זה בבית ! ) ואז קרה דבר מדהים שרק היום אני יודעת להסתכל עליו כך:

באופן מפתיע, חוויית החסר שחוויתי כל כך חזק לפני הנסיעה שלי, נחרתה אצלי עמוק בתודעה, הלכה ותפתחה והתפתחה גם אחרי שחזרתי. לא זאת בלבד שאמרתי בקול רם שאני משחררת את כל הכסף הגדול הזה לעולם גם תמכתי בזה בפעולה אחת פשוטה: לא השקעתי בפתיחת ערוצי הכנסה.
לא עבר זמן רב, שנתיים שלוש, וחוסר אמיתי הופיע בחיים שלי. גם כשכבר הבנתי שטעיתי בשחרור כל הכסף הזה ואמרתי בקול רם שאני רוצה שוב את הכסף  🙂 , גם כשכבר ילדתי וחזרתי לעבוד והשקעתי מאמצים בפיתוח ערוצי הכנסה – לקח לי לא מעט שנים, לחזור לייצר סכומים גדולים יותר ממה שייצרתי עשר שנים קודם לכן.

חווית החוסר בתודעה שלי הייתה נבואה שהגשימה את עצמה לאורך שנים רבות.

נקודת מפנה בכרוניקה הזו קרתה כשהבנתי שאני ממשיכה להחזיק בחוויית חוסר גם כשיש לי כסף. עברתי לא מעט תהליכי חקירה ובדיקה של מערכת היחסים שלי עם הכסף ועם החוויות שאני מרגישה אל מול כמויות הכסף, כשיש לי או כשיש לי פחות, בתקופות החיים השונות ובכל פעם זיהיתי עוד שורש של עשב שוטה שמאיים על חוויית השפע שלי ועקרתי אותו.

והנה, קרה שוב דבר מדהים, הפעם הפוך: ככל שעקרתי יותר שורשים שוטים בתודעה שלי בנוגע למה שאני חושבת על כסף ומייחסת לכסף והתחלתי להלל ולברך את הטוב שיש בעולמי (ויש המון שהוא הרבה מעבר לכסף, וכך גם בחיים שלך) – קרה משהו מופלא :

חווית השפע בתודעה שלי התגשמה בצורת הכנסות הולכות וגדלות, הזדמנויות הולכות וצצות, ובעיקר, הרגשה של רווחה בלב.

מכאן: שפע הוא לפני הכול הרגשה של מלאות, של "יש", של "שביעות רצון" של "סיפוק".
אין לזה שום קשר עם "להחזיק בכמויות עצומות של משהו" (כמו לדוגמה: כסף, אוכל, בתים, מכוניות, בגדים, תכשיטים, ידע ועוד).

כשאני אומרת שאני חיה "ברווחה ובשגשוג" זה לא אומר שאני בהכרח מיליונרית, זה אומר שאני מרגישה רווחה וסיפוק ממה שיש לי.

ביום שהרגשתי כך בפעם הראשונה והלב שלי התרחב ממה שיש, כתבתי את המשפט שלימים הפך להיות החתימה שלי: "שימשיך הטוב הזה".

לאחר כמה שבועות הוספתי: "שימשיך ויתעצם הטוב הזה" – כי לשפע אין גבול, לא בפנים ולא בחוץ והפוטנציאל שלו הוא אינסופי בעבור כל אחד מאתנו. אז, כן: שימשיך ויתעצם.
כדי שנעזור לפוטנציאל השפע האינסופי להתגלם בחיים שלנו, נקודת המוצא היא לעודד ולהצמיח חווית שפע ורווחה פנימית על ידי התמקדות בכל מה "שיש" (שזה, אם נודה על האמת, נוגד את האינסטנקטים של רוב האנשים הנוטים להתמקד ב"מה שחסר" להם או במה שהם "לא רוצים").

אני אעצור כאן הפעם. כתבתי כל כך הרבה כמעט בנשימה אחת ויש עוד כל כך הרבה מילים שכמהות לפרוץ החוצה.
אני לא רוצה לייגע אותך, לכן אסכם כאן שתי תובנות חשובות שאני מזמינה אותך לבחון בעבור עצמך:

הכסף לא בהכרח מייצר את תחושת השפע (כמו בסיפור שלי ) כמו שהוא לא בהכרח מייצר את תחושת החוסר.
נקודה למחשבה: מה משפיע בתוכך על חווית השפע או החוסר ?

 

הרגשות שלנו ביחס לשפע או ביחס לחוסר תמיד יופיעו כחוסר או כשפע ממשיים במציאות
נקודה למחשבה: איזו מציאות מתגשמת עכשיו בחיים שלך ומה מסביר אותה על בסיס התובנה הזו ?

 

אפילוג

הפוסט הזה חותם את סדרת ספישל פסח 2014 ופותח סדרה חדשה שתעסוק בשחרור הקשרים הסבוכים שקיימים במשולש העסקי הקיומי שלנו: לקוחות- מכירות – כסף .

אני אתחיל בהמחשה איך העקרונות של פרדיגמת השיווק החדשה מקבלים ביטוי בשיווק ובמכירות ואתקדם אל "מחנה אימונים" שיתמקד כולו בשיפור תוצאות המכירות באמצעות שימוש מעשי ויומיומי בעקרונות האלה – הלכה למעשה.

אז…איפה הנושאים האלה פוגשים אותך ? מה האתגרים שלך?

כן, אני יודעת, הצורך לשמור על דימוי חיצוני כזה או אחר , הפחד לחשוף ולשתף, כל אלה מונעים מרבים מכם לכתוב כאן ומניעים רבים אחרים לכתוב אלי בפרטי.

אני שמחה לקרוא ולענות על כל המיילים שמגיעים אלי ויחד עם זאת, בחום מזמינה אתכם, להסכים להטעין את מעגל הנתינה-קבלה, בעצם ההשתתפות והשיתוף שלכם.
שימשיך ויתעצם הטוב הזה,
קרן

 

לקריאת הפוסטים הקודמים בסדרה:

Oops, TouchCarousel with ID 1 not found.

החומר באתר זה הינו לשימוש פרטי אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך האתר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים השונים
קורס שיווק באינטרנט | אפיון אתר | כתיבה שיווקית | קידום עסקים באינטרנט | בנית אתר